Divoká Patagonie
S01E03 - Život na hraně
V závěrečné části cyklu budeme sledovat patagonské pobřeží dlouhé sedm tisíc kilometrů. Od dalekého mrazivého jihu poputujeme na sever, kde se rozkládá vyprahlá poušť. Ve vodách u Hornského mysu ztroskotalo na 800 lodí a o život zde přišlo přes deset tisíc lidí. Na jih od něj leží ztracen ostrov Los Estados, domov tučňáka skalního. Námořníci, kteří se v minulosti vydávali daleko na jih, říkali, že pod čtyřicátou rovnoběžkou není zákon a pod padesátou není bůh. Přesto se dodnes vydávají do přístavu v Puerto Toro, kde trvale žije jen jediná rodina, lovit kraby. Naopak směrem na sever jsou už mořské vody natolik teplé, že se sem každý rok vrací z lovišť na jihu více než 600 velryb jižních, aby přivedly na svět mláďata. Také rypouši sloní sem připluli porodit mláďata a hned se znovu spářit. A ještě výš na sever jsou pusté útesy, které nabízejí tak bezpečné místo k hnízdění, že sem přilétá vyvést své mladé téměř veškerá populace papoušků patagonských. (Česká televize)
Více informacíEpizody
Řada 1Horko a prach
Horko a prach
Patagonie je zemí dvou extrémů. Na západě najdeme bohatou faunu a floru, například kondora andského – jednoho z nejtěžších létavých ptáků na světě. Směrem na východ to však vypadá úplně jinak. Nejprve jsou zde pampy, kde žijí divoké lamy guanaco, lišky šedé, nanduové Darwinovi, plameňáci čilští, pásovci štětinatí či sýčkové čilští. Člověk sem dovezl a s úspěchem chová ovce merino. Jenže když postupujeme dál k Atlantskému oceánu, narazíme na poušť. Žijí zde některé obvyklé pouštní druhy, a k našemu překvapení i tučňáci, konkrétně tučňáci magellanští. (Česká televize)
Podobné tituly
O pořadu
V rozmanité přírodě nejodlehlejší oblasti naší planety najdeme překvapivě pestré množství zvířat. Pumy, lamy, divoké koně, typické papoušky, kolibříka chilského, kondora andského a další. Patagonie je ohromná oblast v jižním cípu Jižní Ameriky, o kterou se dělí Chile a Argentina. Je utvářena dvěma hlavními přírodními silami – ohněm a ledem. Najdeme tu rozeklané vrcholy And, vyprahlou poušť i pobřeží bičovaná vlnami moří, která patří k nejbouřlivějším na světě. Osídlena je neobyčejně rozmanitou faunou a florou. Například pudu jižní jsou velcí jen jako malý pes a jsou to nejmenší jeleni na světě. Nebo kokoloko chilský, který patří do prastaré skupiny živočichů, z níž se vyvinuli i klokani. Žijí zde potomci uprchlých koní, jež sem před staletími přivezli evropští osadníci. Chytají je a krotí patagonští kovbojové – gaučové. Setkáme se zde s pumami, lamami guanako, z ptáků s nejjižněji žijícím druhem papoušků kognou jižní, s kachnou bystřinnou, s kolibříkem chilským, s kondorem andským, s karanči a čimangy. Mezi rostlinami jsou zvláště zajímavé například aurakárie čilské či ligárie.(Česká televize)