Vesmír
S01E03 - Konec planety Země
Země je jedinou planetou Sluneční soustavy, na níž se zrodil život. Během jejího vývoje ji však zasáhla řada kosmických těles, která už několikrát způsobila hromadné vymírání druhů. Kterýkoliv objekt křižující oběžnou dráhu Země se s ní jednoho dne může srazit. Kosmickým prostorem se stále toulá mnoho velkých těles, která naší planetě mohou uštědřit tvrdý úder. Exploze bude tak mohutná, že to po ní všude na světě bude vypadat jako v Hirošimě. Všechno bude rozerváno a každý atom našeho těla odlétne vysokou rychlostí do nekonečna. Vědci však nejsou ochotni vzdát se bez boje. Snaží se odhalit kosmické střely dříve, než způsobí Armagedon.(Česká televize)
Více informacíEpizody
Řada 1Měsíc
Podle nejnovějších poznatků máme ve Sluneční soustavě více než 150 měsíců. Neptun si nárokuje 13 z nich. Saturn jich má 48. A Jupiter jich nashromáždil neuvěřitelných 62! Kdežto Země má jenom jeden… ale ten je mimořádný. Náš Měsíc – nebo „Luna“, jak jej nazývali Římané – je pozoruhodný svou velikostí. Ne proto, že by to byl největší měsíc ve Sluneční soustavě. Několik jich je větších. Jeden ze Saturnových měsíců – Titan – je například dvakrát větší. Ale Měsíc je největším v poměru ke své hostitelské planetě. Je velký jako čtvrtina Země. To je opravdu hodně. Naše planeta je v tomto ohledu výjimečná. Pro některé astronomy jsou relativní rozměry obou těles dostatečné k tomu, aby o systému Země–Měsíc hovořili jako o dvojplanetě.(Česká televize)
Kosmická loď Země
Když se Země tvořila, další tělesa se s ní srážela rychleji než auto, které narazí plnou rychlostí do zdi. Ale Země vytrvala a zaujala ve Sluneční soustavě zvláštní postavení, protože si dokázala udržet oceány, souš a život. Bakterie pomohly naplnit atmosféru kyslíkem. Těm ošklivým bakteriím vděčíme za svoji existenci. Přes občasné pohromy, které nás v současnosti trápí, je Země stále jedním z nejzázračnějších a nejtajemnějších výtvorů vesmíru.(Česká televize)
Merkur a Venuše - vnitřní planety sluneční soustavy
Merkur a Venuše - vnitřní planety sluneční soustavy
Venuše a Merkur – dvě nehostinné planety, které během vývoje vesmíru potkal zcela jiný osud. První – činná a horoucí, vyrovnávající se s nejzáludnějšími silami přírody. Druhá – mrtvá planeta, rozrytá a zjizvená milióny impaktních kráterů. Obě ukazují tragický osud planet, jejichž vývoj se dal špatným směrem.(Česká televize)
Saturn - pán prstenců
Tato planeta je působivým výtvorem naší Sluneční soustavy. Její krása však zakrývá pravou skutečnost: Je to obrovská mrazivá plynová koule, obklopená zmrzlými prstenci, které se okolo ní řítí rychlostí 64 000 kilometrů za hodinu. Je to planeta s extrémně divokým počasím. Vyznačuje se polárními bouřemi, které jsou větší než naše kontinenty. Počasí na Saturnu je opravdu děsivé. Blesky tam mohou být až milionkrát silnější než na Zemi. Jeho měsíce jsou ještě zajímavější. Na Enceladu je nízká gravitace a není tam atmosféra, a tak tam gejzíry vystřikují vodní páru stovky kilometrů do prostoru. Další měsíc atmosféru naopak má. I oceány a hory. Ale mohl by tu existovat život?(Česká televize)
Cizí galaxie
Naše Slunce je pouze jednou z miliard hvězd v galaxii Mléčná dráha. A naše galaxie je jen jednou ze stovek miliard, možná i bilionů galaxií ve vesmíru, jak jej známe dnes. Díky Hubbleovu kosmickému teleskopu se můžeme podívat i do minulosti. Dopřát si vzrušující výlet možná až téměř k samotnému Velkému třesku. Všude je množství svítících skvrn, shluků, bodů, miliarda hvězd tady, bilion hvězd tam. Chcete–li zjistit, kde je naše místo ve vesmíru, vzhlédněte a dívejte se daleko, daleko, až do království vzdálených cizích galaxií.(Česká televize)
Život a smrt hvězdy
Život a smrt hvězdy
Každá z hvězd zářících na nočním nebi je ve skutečnosti zářící koulí rozžhaveného plynu větší než jakákoli planeta. A každá má svůj vlastní příběh. Traumatické zrození, život plný nebezpečí. Gravitace hvězdu nejprve vytvoří a hned jí chce opět rozdrtit. Její smrt otřese nebesy. Celé se to odehraje v oslepujícím záblesku. Jsou to nejjvětší exploze ve vesmíru. Svou vrtkavost a sílu ukazuje vesmír nejlépe právě na hvězdách – na jejich životě a smrti.(Česká televize)
Podobné tituly
O pořadu
V celém vesmíru nenajdeme nic, co by se pohybovalo rychleji než světlo. Jeho paprsek cestuje rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu a díky tomu dokáže třeba během jedné vteřiny hned sedmkrát oběhnout naši planetu. Kdyby se lidstvu podařilo tuto rychlost překonat, zřejmě by si splnilo jeden velký sen. Cestování časem ale zatím zůstává pouze přáním a nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli to tak nebude napořád.(oficiální text distributora)