
Vesmír
S01E08 - Saturn - pán prstenců
Tato planeta je působivým výtvorem naší Sluneční soustavy. Její krása však zakrývá pravou skutečnost: Je to obrovská mrazivá plynová koule, obklopená zmrzlými prstenci, které se okolo ní řítí rychlostí 64 000 kilometrů za hodinu. Je to planeta s extrémně divokým počasím. Vyznačuje se polárními bouřemi, které jsou větší než naše kontinenty. Počasí na Saturnu je opravdu děsivé. Blesky tam mohou být až milionkrát silnější než na Zemi. Jeho měsíce jsou ještě zajímavější. Na Enceladu je nízká gravitace a není tam atmosféra, a tak tam gejzíry vystřikují vodní páru stovky kilometrů do prostoru. Další měsíc atmosféru naopak má. I oceány a hory. Ale mohl by tu existovat život?(Česká televize)
Více informacíEpizody
Jak najít další Zemi
Nacházejí se kdesi ve vesmíru další planety podobné Zemi? Stojíme před úžasným úkolem pro příští generace: Najít planety podobné té naší. Máme na dosah techniku, která nám pomůže zodpovědět tyto tisíce let staré otázky. Planeta podobná Zemi by se mohla nacházet i v nejbližší hvězdné soustavě. Konečně máme prostředky, jak tyto planety objevit. Ve vesmíru by mohly existovat podivné Země pod prapodivnými slunci. Ale můžeme je vůbec objevit, když se skrývají mezi miliardami hvězd a biliony jiných planet v nekonečném vesmíru?(Česká televize)
Podivné objekty a jevy
V rozsáhlém prostoru vesmíru existují objekty a jevy, které jako by vypadly z vědecko–fantastických románů. Ve vesmíru je tolik extrémů, že si mnoho z nich lidé jen velmi těžko dokážou představit. Představte si částice, které mohou projít přímo skrze vás, chybějící planetu, skrývající se v naší Sluneční soustavě, oblaky plné alkoholu. Většinou nám ty nejzvláštnější jevy nakonec o vesmíru řeknou nejvíc. Jsou zvláštní, jsou zatím nevysvětlitelné a neuvěřitelně podivné.(Česká televize)

Kosmické síly
Kosmické síly
Sluneční vítr, kosmické záření, ultrafialové záření, to všechno jsou síly z vesmíru, které ovlivňují náš každodenní život, přestože většina z nás žije v blahé nevědomosti. Mohou nám překážet a škodit – od rakoviny kůže až po ztracená spojení. Ale mohou nás také oslnit krásou polární záře nebo nádherou letících meteorů. Nedávno jsme zjistili, že tvrdé kosmické záření je motorem evoluce života na naší planetě. A některé teorie tvrdí, že kosmické částice mohou hrát i významnou roli v bouřkách doprovázených blesky.(Česká televize)
Podobné tituly
O pořadu
V celém vesmíru nenajdeme nic, co by se pohybovalo rychleji než světlo. Jeho paprsek cestuje rychlostí 300 tisíc kilometrů za sekundu a díky tomu dokáže třeba během jedné vteřiny hned sedmkrát oběhnout naši planetu. Kdyby se lidstvu podařilo tuto rychlost překonat, zřejmě by si splnilo jeden velký sen. Cestování časem ale zatím zůstává pouze přáním a nikdo nedokáže s jistotou říct, jestli to tak nebude napořád.(oficiální text distributora)