Obří ryby

Obří ryby

S02E03 - Na udici: Lov rybích příšer II (Divoká Amazonie)

24.4. 23:17
National Geographic Wild
48 minut
2010

Rybí biolog Zeb Hogan cestuje po celém světě, aby našel největší ryby na světě. V šesté řadě seriálu nenechá Zeb kámen na kameni při hledání divoké vampýrovky hlubinné, pokusí se vyzvednout na hladinu nedostižnou téměř 300 kilogramů vážící trnuchu argentinskou, chytit při akci sumce pojídajícího prasata a bude se potápět s židovskou rybou, o které se říká, že napadá lidi. Zebovo neuvěřitelné dobrodružství ho zavede přes USA, západní Evropu až do vzdálených džunglích Jižní Ameriky. Bude kombinovat své znalosti o rybách s poznatky rybářů, vědců a osobitých místních obyvatel, aby mýty uvedl na pravou míru, odlišil fakta od fikce a chytil skutečné rybí příšery.

Více informací

O pořadu

česky, anglicky, maďarsky
2010

Ekolog Zeb Hogan zachraňuje největší ryby na světě a vrací je zpět do jejich přirozeného prostředí.

1. Mongolský dravý tajmen (Mongolian Terror Trout)

Přírodovědec Zeb Hogan se vydává do Mongolska hledat obří rybu, která se už jinde na světě víceméně nevyskytuje. Jedná se o lososovitou rybu hlavatku tajmen. Jeho tým má jen pár dní, než nastane zima a už to vypadá, že se Zebovi nepodaří najít opravdu velkého tajmena. Kromě toho také zpětně sledují tajmeny, které si označili již dřív a porovnávají získané údaje. Nakonec se jim na poslední chvíli podaří najít i opravdu velikého tajmena.

2. Obrovská trnucha thajská (Giant Stingray)

Tentokrát Zeb Hogan vyráží do Thajska, aby zjistil co je pravdy na legendě o obřím rejnokovi – trnuše thajské – dorůstajícím až čtyř metrů. Opět ryby označuje, aby je potom mohl sledovat a porovnávat údaje o jejich pohybech.

3. Sladkovodní piloun (Sawfish)

Zeb Hogan se vydává do Austrálie pomoct při ochraně kriticky ohroženého pilouna. Jako obvykle odchytává a čipuje ryby, aby je potom mohl sledovat a zaznamenávat údaje o jejich migraci a růstu. Cílem jako pokaždé je najít co největšího jedince. A to se mu povede i tentokrát až na poslední chvíli.

4. Bílý jeseter (Great White Sturgeon)

V tomto dokumentu se Zeb vydává na vícero míst, aby zjistil, proč se velký bílý jeseter nedokáže množit sám bez pomoci člověka. A zjišťuje, že na vině jsou přehrady, které narušily přirozené životní prostředí jeseterů. Jeseteři sice dál produkují jikry a oplodí je, ale vzhledem k sedlině na dně řeky, kterou by jinak odnesl proud a ponechal tam štěrk a kameny, se nemají čeho zachytit a kam se schovat před predátory, takže ze všech nasazených a oplozených jiker za desítky let zůstala jediná mladá ryba. Proto musí člověk zakládat sádky a v nich množit tisíce mladých jeseterů ročně.(oficiální text distributora)