Mefisto

Mefisto

21.4. 21:00
Duna
140 minut
1981
Rakousko / Maďarsko / West Germany Drama

Pozoruhodná adaptace stejnojmenného románu, který jeho autor Klaus Mann dopsal v roce 1936 v emigraci, kam odešel před nacismem. Inspiroval se životní dráhou svého švagra, herce Gustafa Gründgense, který byl za Hitlera jmenován ředitelem Státního divadla v Berlíně a po válce nerušeně pokračoval v kariéře. Szabó vypráví příběh talentovaného herce Hendrika Höfgena, podléhajícího bezmezné ctižádosti, jíž obětuje morální zásady, politické přesvědčení, umělecké ambice i osobní život. Po skromných angažmá v Hamburku a Frankfurtu, mj. koketuje s levicovými názory, získává Hendrik výhodným sňatkem s Barbarou Brucknerovou příležitost zazářit jako velká herecká hvězda: stane se členem berlínského Státního divadla, kde pod režijním vedením slavného profesora dostane vytouženou roli Mefista v Goethově Faustovi. Po nástupu nacistů k moci Barbara s rodinou odchází do ciziny, Hendrik zůstává a upne se pouze na jeviště. Zapomíná, že svým nadšením a nasazením stále více přihrává nacistům. Do pohybu se dostává mašinérie fašistického systému a on tak ztrácí jednoho přítele za druhým. Klame sám sebe iluzí, že ve zvráceném totalitním světě by mohl kolem sebe vytvořit klidný ostrov umění. Na vrcholu společenského vzestupu je osamoceným a vnitřně rozpolceným mužem, vydaným na milost a nemilost nacistické moci, které slouží. Snímek vykresluje především obraz kariéristického umělce, který je ochoten spojit svůj osud s nacisty, ale v širokém záběru také zachycuje politické události v Německu 30. let. Režisér Isztván Szabó při psaní scénáře (na dialozích spolupracoval s Peterem Dobaiem) velmi uvážlivě a šťastně zasahoval do Mannova románu. Odstranil ironický, až sarkastický tón, jemuž se Mann (mnohé z románových postav patřily k rodině a blízkému okruhu jeho přátel a jejich osudy se jej velice dotýkaly) ve snaze prohloubit kritický odsudek díla neubránil, a silného realistického účinku dosáhl vážností a soustředěným psychologickým prokreslením hrdinů. Obraz doby, zasažené zhoubně hnědým morem, ve filmu vyšel ve velice působivých konturách; atmosféra nacistického Německa v celé nabubřelé a agresivní pýše dolehne na diváka až drtivou silou, čemuž skvěle napomáhá kamera Lájose Koltaie, která se záměrně vyhýbá barvotiskovému realismu. Szabóova mistrovská režie staví do popředí herecké výkony a v dynamickém tempu rozehrává scény plné vnitřního napětí, s častým použitím výrazného detailu a s pozoruhodně výmluvnými dialogy, nabitými podtexty. Z velkého počtu výborných interpretů vystupuje do popředí představitel titulní role, vídeňský herec Klaus Maria Brandauer, ohromující vynikajícím a přesvědčivým výkonem. V Höfgenovi vytvořil postavu plnou protikladů, současně strhující i odpudivou, postavu člověka, který postupně ztrácí vlastní tvář pod maskou jevištních i životních rolí.(Letní filmová škola)

Více informací

Podobné tituly

Kniha džunglí
Sněženka a Růženka

O pořadu

maďarsky
1981
Rakousko / Maďarsko / West Germany Drama

Pozoruhodná adaptace stejnojmenného románu, který jeho autor Klaus Mann dopsal v roce 1936 v emigraci, kam odešel před nacismem. Inspiroval se životní dráhou svého švagra, herce Gustafa Gründgense, který byl za Hitlera jmenován ředitelem Státního divadla v Berlíně a po válce nerušeně pokračoval v kariéře.
Szabó vypráví příběh talentovaného herce Hendrika Höfgena, podléhajícího bezmezné ctižádosti, jíž obětuje morální zásady, politické přesvědčení, umělecké ambice i osobní život. Po skromných angažmá v Hamburku a Frankfurtu, mj. koketuje s levicovými názory, získává Hendrik výhodným sňatkem s Barbarou Brucknerovou příležitost zazářit jako velká herecká hvězda: stane se členem berlínského Státního divadla, kde pod režijním vedením slavného profesora dostane vytouženou roli Mefista v Goethově Faustovi. Po nástupu nacistů k moci Barbara s rodinou odchází do ciziny, Hendrik zůstává a upne se pouze na jeviště. Zapomíná, že svým nadšením a nasazením stále více přihrává nacistům. Do pohybu se dostává mašinérie fašistického systému a on tak ztrácí jednoho přítele za druhým. Klame sám sebe iluzí, že ve zvráceném totalitním světě by mohl kolem sebe vytvořit klidný ostrov umění. Na vrcholu společenského vzestupu je osamoceným a vnitřně rozpolceným mužem, vydaným na milost a nemilost nacistické moci, které slouží.
Snímek vykresluje především obraz kariéristického umělce, který je ochoten spojit svůj osud s nacisty, ale v širokém záběru také zachycuje politické události v Německu 30. let. Režisér Isztván Szabó při psaní scénáře (na dialozích spolupracoval s Peterem Dobaiem) velmi uvážlivě a šťastně zasahoval do Mannova románu. Odstranil ironický, až sarkastický tón, jemuž se Mann (mnohé z románových postav patřily k rodině a blízkému okruhu jeho přátel a jejich osudy se jej velice dotýkaly) ve snaze prohloubit kritický odsudek díla neubránil, a silného realistického účinku dosáhl vážností a soustředěným psychologickým prokreslením hrdinů. Obraz doby, zasažené zhoubně hnědým morem, ve filmu vyšel ve velice působivých konturách; atmosféra nacistického Německa v celé nabubřelé a agresivní pýše dolehne na diváka až drtivou silou, čemuž skvěle napomáhá kamera Lájose Koltaie, která se záměrně vyhýbá barvotiskovému realismu. Szabóova mistrovská režie staví do popředí herecké výkony a v dynamickém tempu rozehrává scény plné vnitřního napětí, s častým použitím výrazného detailu a s pozoruhodně výmluvnými dialogy, nabitými podtexty. Z velkého počtu výborných interpretů vystupuje do popředí představitel titulní role, vídeňský herec Klaus Maria Brandauer, ohromující vynikajícím a přesvědčivým výkonem. V Höfgenovi vytvořil postavu plnou protikladů, současně strhující i odpudivou, postavu člověka, který postupně ztrácí vlastní tvář pod maskou jevištních i životních rolí.(Letní filmová škola)

Tvůrci

István Szabó, Péter Dobai, Zdenkó Tamássy

Hrají

Ildikó Bánsági, Irén Bordán, Géza Kovács, György Cserhalmi, Klaus Maria Brandauer, Péter Andorai, Krystyna Janda, Christian Grashof, Teri Tordai, Oszkár Gáti, Vilmos Kun, Judit Hernádi, Stanislava Strobachová, Rolf Hoppe, István Szabó, Zdzisław Mrożewski, Tamás Major, Karin Boyd, Christine Harbort, Martin Hellberg, János Xantus, Hédi Temessy, Katalin Sólyom, János Dömölky, György Bánffy, Tamás Tóth, Lajos Mezey, Károly Ujlaky, Ödön Rubold, István Karsai, Ágnes Bánfalvy, Mihály Szacsky, Géza Laczkovich, István Palotai, István Komlós, Sándor Lukács, Magda Kalmár, Ildikó Kishonti, András Sebestyén, György Lencz, Erzsi Sándor, Péter Tihanyi, Hans Ulrich Laufer, Ida Versényi, Tamás Fésűs, Fruzsina Pregitzer, Mónika Bognár, Mária Bisztrai, Tamás Balikó, Bertalan Papp, Katalin Fráter, Mária Fekete, Oszkárné Gombik, Bazsa Kiss, József Lukácsi, Gizella Ramshorn, Katalin Varga, Imre Zvoronics