Mág světla a barev. Jaromír Šofr

Mág světla a barev. Jaromír Šofr

8.9. 23:45
ČT art
55 minut
Biografia / Dokumentalny

Dokumentární portrét kameramana, který svou tvorbou zásadně ovlivnil podobu československého a českého filmu od šedesátých let po současnost. Výjimečný umělec, jenž 20. září oslaví 85. narozeniny, se v něm představí zároveň coby hudebník, malíř a básník...Vlčí bouda, Konec starých časů, Panelstory, Člověk proti zkáze, Na samotě u lesa, Vesničko má středisková, O slavnosti a hostech, Ať žije republika!, ale především Oscarem oceněné Ostře sledované vlaky, to je jen pár titulů z dlouhé filmografie kameramana Jaromíra Šofra. Je jedním z nejzásadnějších představitelů české kameramanské školy, spojené s existencí Nové vlny. Vedle klasických hraných titulů stál za kamerou několika dokumentárních filmů a interaktivního počinu Kinoautomat: Člověk a jeho dům, který byl prezentován s velkým úspěchem na světové výstavě Expo 1967 v Montrealu... Jaromír Šofr byl na pražskou FAMU přijat už ve svých sedmnácti letech a později ne náhodou dlouho dobu vedl její katedru kamery. Kariéra vynikajícího kameramana kopíruje ve své podstatě i příběh české a československé kinematografie od nástupu Nové vlny v šedesátých letech 20. století (ještě na škole natočil Šofr spolu s Věrou Chytilovou filmy Pytel blech a Strop) do současnosti. I proto je možné jeho příběh vyprávět jako příběh dějin československé a české kinematografie, včetně jejích estetických, technologických a ekonomických skoků, změn a posunů. Byla by ale zároveň škoda příběh Jaromíra Šofra nevyprávět jako příběh člověka s jeho vzpomínkami, dobou jeho dětství a v neposlední řadě neotevřít téma Jaromíra Šofra jako renesanční osobnosti – hudebníka, malíře, básníka, zkrátka všestranného umělce... Základem dokumentárního portrétu je rozhovor, který s Jaromírem Šofrem vedl režisér George Agathonikiadis a přirozeně je prokládán nejen situacemi zachycujícími portrétovaného při malování, hudební produkci a dalších situacích, ale i na ikonických lokacích, kde se natáčely slavné scény Šofrových zásadních filmů. Některé scény doprovodí archivní fotografie, archivní záběry použité ilustračně a pak přirozeně obrazy, fotografie i jednotlivé scény z filmů samotného Mistra. (Česká televize)

Więcej informacji

Podobne audycje

Ondřej Havelka - Práce všeho druhu
George Harrison: Living in the Material World I
Albrecht Dürer - Le mystère des autoportraits
Havel
Juráček je můj osud
Smetana
Masaryk
Český mejdan s Impulsem

O audycji

czeski, audio popis (AD) czeski
Biografia / Dokumentalny

Dokumentární portrét kameramana, který svou tvorbou zásadně ovlivnil podobu československého a českého filmu od šedesátých let po současnost. Výjimečný umělec, jenž 20. září oslaví 85. narozeniny, se v něm představí zároveň coby hudebník, malíř a básník...Vlčí bouda, Konec starých časů, Panelstory, Člověk proti zkáze, Na samotě u lesa, Vesničko má středisková, O slavnosti a hostech, Ať žije republika!, ale především Oscarem oceněné Ostře sledované vlaky, to je jen pár titulů z dlouhé filmografie kameramana Jaromíra Šofra. Je jedním z nejzásadnějších představitelů české kameramanské školy, spojené s existencí Nové vlny. Vedle klasických hraných titulů stál za kamerou několika dokumentárních filmů a interaktivního počinu Kinoautomat: Člověk a jeho dům, který byl prezentován s velkým úspěchem na světové výstavě Expo 1967 v Montrealu... Jaromír Šofr byl na pražskou FAMU přijat už ve svých sedmnácti letech a později ne náhodou dlouho dobu vedl její katedru kamery. Kariéra vynikajícího kameramana kopíruje ve své podstatě i příběh české a československé kinematografie od nástupu Nové vlny v šedesátých letech 20. století (ještě na škole natočil Šofr spolu s Věrou Chytilovou filmy Pytel blech a Strop) do současnosti. I proto je možné jeho příběh vyprávět jako příběh dějin československé a české kinematografie, včetně jejích estetických, technologických a ekonomických skoků, změn a posunů. Byla by ale zároveň škoda příběh Jaromíra Šofra nevyprávět jako příběh člověka s jeho vzpomínkami, dobou jeho dětství a v neposlední řadě neotevřít téma Jaromíra Šofra jako renesanční osobnosti – hudebníka, malíře, básníka, zkrátka všestranného umělce... Základem dokumentárního portrétu je rozhovor, který s Jaromírem Šofrem vedl režisér George Agathonikiadis a přirozeně je prokládán nejen situacemi zachycujícími portrétovaného při malování, hudební produkci a dalších situacích, ale i na ikonických lokacích, kde se natáčely slavné scény Šofrových zásadních filmů. Některé scény doprovodí archivní fotografie, archivní záběry použité ilustračně a pak přirozeně obrazy, fotografie i jednotlivé scény z filmů samotného Mistra.


(Česká televize)

Twórcy

George Agathonikiadis, Vít Poláček

Obsada

Hynek Bočan, Jiří Svoboda, Daniela Kolářová, Zdeněk Svěrák, Jiří Schmitzer, Jan Lukeš, Marek Jícha, Jan Kačer, Jan Kanyza, Václav Neckář, Jaromír Šofr