Klenoty naší krajiny

Klenoty naší krajiny

S03E06 - Lužické hory

13.8. 06:00
ČT1
30 minutos
2017
Documental

Při letmém pohledu do mapy můžete mít pocit, že Lužické hory snad ani horami nejsou. Vždyť svou výškou nepřekonají ani Českomoravskou vrchovinu. Jenže nadmořská výška tady klame a není rozhodující. V této chráněné krajinné oblasti jsme ve skutečných horách, byť jen trochu zmenšených. Lužické hory jsou totiž pestrou krajinou s prudkými srázy a hlubokými dolinami zaříznutými mezi kopci. Z lesů na svazích i vrcholech vystupují mohutné skalní útvary a rozsáhlá kamenná pole připomínající úbočí velehor. Rozhodně si nenechte ujít skvosty Lužických hor. Na úpatí hory Vysoká najdete Sloní skály také pod jménem Bílé kameny. Jsou zvláštní ukázkou mohutných zvětralých pískovců, které kaolín obarvil do běla. Vysoké jsou kolem dvaceti metrů a třemi svislými puklinami jsou Bílé kameny rozděleny do několika bloků tvořících malé skalní město. Pokud budete putovat Lužickými horami, neměli byste minout kamenné varhany, známé jako Zlatý vrch. Jsou národní přírodní rezervací a dostanete se sem od jihovýchodního okraje vesnice Lísky. Těžbou kamene tady lidé odkryli gigantickou bábovku rozříznutou od vrcholu k patě. Nejzápadnější dominantou Lužických hor je hora Studenec. Podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu.(Česká televize)

más información
Grabar
Grabar serie
S02E03

Labské pískovce

19.7. 06:00, ČT1, 25 minutos

Labské pískovce

CHKO Labské pískovce vznikla v roce 1972 na ploše 324 kilometrů čtverečních a tvoří ji řada soutěsek a kaňonů. Je velkým lákadlem kvůli rozsáhlým lesům i kulturním památkám, zejména díky lidové architektuře v podobě roubených domů. Nabízí se tady řada pozoruhodných výhledů. Kaňon Labe mezi Děčínem a Hřenskem představuje jedinečný přírodní útvar. Nejkrásnější pohled na kaňon řeky Labe se turistům otevírá z vyhlídkové plošiny Belveder na Labské stráni. Mezi důležité přítoky Labe patří říčka Kamenice, jejíž soutěsky můžete proplout na výletních pramicích. Na území CHKO, převážně v části na pravém břehu Labe, se nachází řada přírodních rezervací a památek.(Česká televize)

S02E04

Orlické hory

23.7. 06:00, ČT1, 30 minutos

Orlické hory

Chráněná krajinná oblast Orlické hory byla vyhlášena 28. prosince 1969 a rozkládá se na dvou stech čtyřech kilometrech čtverečních. Jedná se o pozoruhodně zachovalý krajinný celek tvořený hřebenem Orlických hor, svahy před a za hlavním hřebenem a malebným podhůřím. Nejvyšším vrcholem Orlických hor je Velká Deštná se svými 1115 metry nad mořem, průměrná nadmořská výška je 789 metrů. Je tady 13 přírodních rezervací, dvě národní přírodní rezervace Trčkov a Bukačka a 6 přírodních památek. Pozoruhodná jsou rašeliniště se vzácnými rostlinami a výjimečným biotopem. Ojedinělá je i místní lidová architektura, již ovlivnil německý živel, který v takzvaném Zaorlicku hrál až do odsunu po druhé světové válce významnou roli. Co se týče sportovních aktivit, za nimiž se lze do Orlických hor vypravit, přijde si na své snad každý. Jsou tady sjezdovky, hřebeny pro krásné výlety na běžkách, na kole či pěšky. Užijí si tady i vodáci, ale hlavně je to krajina jako stvořená pro nádherné a přitom poučné výlety. Uvidíte spoustu přírodních zajímavostí, ale dotknete se tady i historie.(Česká televize)

S02E05

České středohoří

24.7. 06:00, ČT1, 30 minutos

České středohoří

Panorama v kouzelné labské nížině, nad níž se tyčí Milešovka a další torza vyhaslých sopek, zná snad každý Čech. Klenotem této krajiny jsou však také výhledy na její romantické tvary, díky kterým se Českému středohoří říká také Kosmické hory. Strmé homole těchto kopců lidé často považují za vyhaslé sopky, ale pravda je to pouze částečně. Ve skutečnosti jsou to lávové sopouchy, kterými žhavé magma pronikalo do mohutných vrstev usazených na mořském dně. Když moře ustoupilo, nebylo tady po nějakých sopkách ani památky. Kosmické hory se vylouply z krajiny až poté, kdy se měkké sedimenty postupně rozpadly a odkryly vulkanickou krásu. Kdo by chtěl poklady Českého středohoří poznat zblízka a nehodlá brouzdat po polích a hledat české granáty, ten si je může prohlédnout v Třebenicích. V bývalém luteránském kostele totiž sídlí Muzeum českého granátu, které je rudých drahokamů plné. Najdete tady kolekci šperků z českého granátu, který z velké části pochází právě z krajiny v okolí Třebenic. Tyhle drahokamy se dodnes těží v nedalekém lomu a návštěvníci muzea si je mohou také sami nasbírat v navezeném granátovém písku před kostelem.(Česká televize)

S02E06

Jeseníky

25.7. 06:00, ČT1, 30 minutos

Jeseníky

Chráněná krajinná oblast Jeseníky se svými sedmi sty čtyřiceti kilometry čtverečními je čtvrtou největší chráněnou krajinnou oblastí u nás. Najdete tu vlastně všechno: Staleté pralesy, horskou tundru, skály, ledovcové kary, rašeliniště s pověstmi o skřítcích, ale i areál s krkolomnými sjezdy na horských kolech v Koutech nad Desnou, paragliding na Dlouhých Stráních a nad tím sokola stěhovavého. A když už vás to všechno unaví, vrátí vám síly zdejší lázně.(Česká televize)

S02E07

Kokořínsko

25.7. 11:00, ČT1, 30 minutos

Kokořínsko

Kokořínsko leží severně od Mělníka směrem k České Lípě. Název chráněné krajinné oblasti je poněkud složitější, protože v roce 2014 k ní bylo přičleněno také území v samostatných hranicích, nazvané Máchův kraj. Okolí hradu Kokořína je krajinou pískovce, smíšených lesů a hlubokých údolí. Po staletí tady lidé pracovali především se dvěma živly – kamenem a vodou. A dotvářeli krajinu podobně, jak to sama příroda před miliony let započala. Kokořínsko je také krajinou pozoruhodné architektury. Však také hrad, který dal tomuto území jméno, patří vedle Karlštejna a Křivoklátu k nejznámějším českým hradům. Snad ještě úchvatnější než Kokořín jsou malebné chalupy. Ty si tady můžete prohlížet, ať se vydáte kamkoli.(Česká televize)

S02E08

Železné hory

30.7. 06:00, ČT1, 25 minutos

Železné hory

Železné hory jsou na první pohled chráněnou krajinnou oblastí spíše nenápadnou. Nejznámějším místem je Sečská přehrada, kam se v létě jezdí koupat tisíce lidí a kde se moc dobře rybaří. Někdo by si mohl říct, že to je asi tak všechno, jenže tahle krajina ukrývá klenoty, které stojí za to objevovat. Snad největší bohatství Železných hor se ukrývá v jejich nitru. Železné hory patří mezi geologicky nejrozmanitější území střední Evropy, a krajinu tady zčásti utvářeli lidé, když se toho bohatství chtěli zmocnit. Železné hory jsou také plné prastarých stromů. Mezi úctyhodné velikány patří nejen lípy, ale také duby nebo javory, které jsou podle zákona o ochraně přírody označované jako památné. Železné hory jsou v české krajině výjimečné tím, že památných stromů tady roste třináct a více než polovina z nich je starší pěti set let.(Česká televize)

S02E09

Broumovsko

31.7. 06:00, ČT1, 25 minutos

Broumovsko

Chráněná krajinná oblast Broumovsko vznikla v roce 1991 a rozkládá se na ploše 410 kilometrů čtverečních. Broumovsko je krajinou skal, ale rozhodně stojí za to se sem vypravit i kvůli jiným lákadlům. Najdete tady Adršpašské skály, Teplické skály, Broumovské stěny, ale i menší skalní města jako třeba Ostaš. Pozoruhodnými místy jsou i Jestřebí hory a Javoří hory, kde leží i nejvyšší vrchol chráněné krajinné oblasti. Oblast je zajímavá i architektonickými díly. Setkávají se tady různé styly a slohy a rozhodně se nebudete nudit. Jsou tady totiž nádherné roubenky, bohaté, pro tento kraj typické velké statky, ale klenotem se tento kraj stal také díky unikátnímu množství krásných barokních staveb. Asi největšími lákadly tohoto čistého kraje, který je jen tak mimochodem významnou zásobárnou unikátní podzemní vody, jsou ale skalní města.(Česká televize)

S02E10

Bílé Karpaty

1.8. 06:00, ČT1, 25 minutos

Bílé Karpaty

Stovky, možná tisíce let utvářeli krajinu Bílých Karpat lidé. Pečovali o louky, pastviny a pole, které jim dávaly živobytí. Tvrdou dřinu jim ulehčovala víra v Boha a úcta k přírodě a tahle krajina je za to odměňovala svou krásou. V Bílých Karpatech na pomezí Moravy a Slovenska se prolíná několik menších regionů s vlastním nářečím a tradicemi. Na jihu je to Dolňácko, někde uprostřed leží moravské Kopanice, na severu jižní Valašsko. A na loukách nedaleko Velké nad Veličkou začínáme své putování v srdci Horňácka. Bílé Karpaty jsou plné velmi vzácných květin. Kromě orchidejí tady na několika místech roste i střevíčník pantoflíček, který má CHKO Bílé Karpaty ve znaku.(Česká televize)

Eventos similares

Etiketa
Slovácko sa nesúdí
Divočina bez hranic

Sobre el evento

checo, audio popis (AD) checo
2017
Documental

Mirek Vladyka postupně objevuje chráněné krajinné oblasti Česka. V osmidílné dokumentární sérii se podívá například na malebné Křivoklátsko, vínem vonící Pálavu nebo do divokých beskydských kopců. Vizuálně atraktivní cestopis nabídne pozoruhodná setkání nejen s nádhernou krajinou, ale také s lidmi, kteří v ní žijí, pečují o ni a milují ji.(Česká televize)

Creadores

Adéla Jandec Sirotková, Tomáš Netočný, Adéla Jandec Sirotková

Reparto

M. Vladyka, Miroslav Vladyka