Primáti
S01E01 - Tajemství přežití
Malpy pruhohřbeté si osvojily schopnost, kterou ovládá kromě člověka jen málo zvířat. Vyrábějí a používají nástroje. Upravují je tak, aby sloužily konkrétnímu účelu. Upravené větvičky mají vhodný tvar pro dobývání kořisti ze skalních puklin. Ale používají další, ještě důmyslnější techniku, která jim umožňuje získávat výživnou a hodnotnou potravu. Jádra ořechů, plodů ledvinovníku, jsou bohatá na tuky, vitamíny a minerální látky. Skořápka je ale tak tvrdá, že se nedá zuby rozlousknout. Malpy pruhohřbeté si s tím dokážou poradit. V podání dospělých to vypadá velmi jednoduše. Ve skutečnosti to však vyžaduje léta praxe. Vědci nedávno zjistili, že malpy pruhohřbeté v této lokalitě používají kamenné nástroje už nejméně 3000 let. Je to jeden z důvodů, proč dokážou přežít v tak nehostinném prostředí. (Česká televize)
más informaciónEpisodios
Temporada 1Ztratíme je navždy?
V posledních letech o nich byla zjištěna řada překvapivých poznatků. V současnosti je ohrožena více než polovina druhů primátů. Naším hlavním cílem je, aby už žádný nevyhynul, a zajistit primátům jejich budoucnost budeme moci jen tehdy, pokud je dopodrobna poznáme. Jsou nejspolečenštější ze všech zvířat. Život ve skupině je nutí neustále mezi sebou komunikovat. A žádní primáti nekomunikují víc než šimpanzi. Zcela nedávno vědci zjistili, že tito lidoopi používají něco, co bychom mohli nazvat počátkem vzniku jazyka. Cat Hobaiterová strávila třináct let studiem šimpanzů v rezervaci Budongo v Ugandě. Podařilo se jí vypracovat způsob, jak tento neznámý jazyk postupně dekódovat. (Česká televize)
Eventos similares
Sobre el evento
Příslušníci řádu primátů žijí téměř ve všech typech prostředí naší planety. Každý druh má svou vlastní, jedinečnou strategii, která mu pomáhá přežít a rozvíjet se. Mnohé z nich jsme teprve začali poznávat, některé přinášejí překvapivé poznatky.(Česká televize)