Byla jednou jedna… Věc

Byla jednou jedna… Věc

S01E10 - Byla jednou jedna… Pravítko

17.5. 18:00
Minimax
5 minut

Byla jednou jedna… Pravítko. Aby zjistil, kdo vyhrál hru s kuličkami, vrací se Maestro v čase až k počátkům panovníka ve starém Egyptě. V Egyptě první zeměměřiči používali k měření lano se třinácti uzly. Ve středověku pak staviteléi, kteří budovali katedrály, používali k měření stavebních materiálů "tyč".

Více informací

Epizody

Řada 1
S01E01

Byla jedna jedna… Čokoláda

12.6. 02:40, Minimax, 5 minut

Byla jedna jedna… Čokoláda

Byla jedna jedna… Čokoláda. Maestro se vydává na dlouhou, slastnou cestu s Mayi, kteří si pochutnávali na nápoji z kakaových bobů na čokoládě. Zjišťuje, jak byla postupem času vynalezena jedna věc, která z čokolády, jedné z nejoblíbenějších pochoutek na světě, udělala pochoutku, který se dá snadno přepravovat a skladovat. Přesto bude mít Maestro během cesty kolem světa problém ukousnout si jediné sousto!

S01E02

Byla jedna jedna… Fotbal

12.6. 02:45, Minimax, 5 minut

Byla jedna jedna… Fotbal

Byla jedna jedna… Fotbal. Maestro nás zavede do císařské Číny. Zde objevíme původ Cuju, starobylé hry podobné fotbalu. Tehdejší míč byl vycpaný peřím a kožešinou. Maestro vtrhne na hřiště, aby ukázal, jak se z míče staly plnohodnotné hvězdy, stejně jako je tomu u hráčů. Dnes se tyto vysoce technické věci vyvíjejí v laboratořích!

S01E03

Byla jednou jedna… Kolo

12.6. 02:50, Minimax, 15 minut

Byla jednou jedna… Kolo

Byla jednou jedna… Kolo. Maestro se má setkat se Psi, ale obě pneumatiky na jeho kole jsou prázdné! Bude tedy muset najít jiný způsob, jak se na schůzku dostat. Baron Drais mu půjčí draisinu, předchůdce moderních jízdních kol. A Michaud mu půjčí svou mchaudinu. Po vyzkoušení různých modelů nakonec Maestro nasedne na elektrokolo, aby se připojil ke své kamarádce. Mohla by to být budoucnost jízdních kol?

S01E04

Byla jednou jedna… Toaleta

13.6. 02:40, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Toaleta

Byla jednou jedna… Toaleta. Jelikož zde máme v provozu veřejné toalety, Maestro nás vezme na cestu, kde hledá prvních toalety, aby si ulevil. Od toalety z římských dob, kde byli lidé jedné místnosti, až po splachovací toalety nám Maestro ukazuje, že po letech technologického pokroku se lidstvo možná vrátí k používání suchých záchodů, aby se šetřilo vodou...

S01E05

Byla jednou jedna… Malování

13.6. 02:45, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Malování

Byla jednou jedna… Malování. Maestro je v Louvru a obdivuje Monu Lisu. Zavede nás za malířem Leonardem da Vincim do jeho ateliéru v 16. století. Tam se setkává s modelem a Leonardo mu vysvětluje své různé techniky: akvarel, olej, bílky... Maestro zavede Leonarda na cestu staletími, kde objeví barvy v tubách.

S01E06

Byla jednou jedna… Knížka

13.6. 02:50, Minimax, 15 minut

Byla jednou jedna… Knížka

Byla jednou jedna… Knížka. Maestro nás zavede k počátkům knih. Od hliněných tabulek z Mezopotámie až po egyptské svitky. Nakonec skončíme v Gutenbergově dílně, než dojde k zásahu cenzora, který všechny knihy zabaví, protože jsou "nebezpečné"... V dnešní době však mohou papírové knihy mizet i z jiných důvodů. Mohou konkurovat tabletům a dalším digitálním čtečkám?

S01E07

Il était une fois... L'ampoule

14.6. 02:40, Minimax, 5 minut

Il était une fois... L'ampoule

Byla jednou jedna… Žárovka. Vypadl proud! Maestro vezme malého Petra a malou Psi do Paříže 17. století. V té době byly jediným zdrojem světla byly lucerny, svíčky nebo olejové lampy! S příchodem žárovky se společnost rapidně změnila. Prodloužila se pracovní doba a ulice měst byly bezpečnější...

S01E08

Il était une fois... Le toboggan

14.6. 02:45, Minimax, 5 minut

Il était une fois... Le toboggan

Byla jednou jedna… Skluzavka. Když Maestro uvidí, jak se několik dětí přetahuje o skluzavku, vysvětlí jim, jak lidé kopírovali přírodu a vynalezli tuto oblíbenou věc, kterou můžeme najít na hřišti. Byly vynalezeny nejrůznější druhy a tvary, aby si lidé mohli užívat vzrušení z klouzání. Maestro musí překonat svůj strach a vyzkoušet nejvyšší skluzavku na světě! Skluzavky však nejsou jen pro zábavu.

S01E09

Byla jednou jedna… Piano

14.6. 02:50, Minimax, 15 minut

Byla jednou jedna… Piano

Byla jednou jedna… Piano. Když jsou kolem nás takoví tahouni jako Minus a Crusty, je pro Maestra těžké vyprávět o pianu. Naštěstí jsou tu Peter a Pierretta, aby hom viděli, jak se tento nádherný polyfonní strunný nástroj vyvíjel... Počkat, říkal jsi polyfonní? Co to znamená? Počkejte, Maestro nám to vysvětlí!

S01E10

Byla jednou jedna… Pravítko

15.6. 02:40, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Pravítko

Byla jednou jedna… Pravítko. Aby zjistil, kdo vyhrál hru s kuličkami, vrací se Maestro v čase až k počátkům panovníka ve starém Egyptě. V Egyptě první zeměměřiči používali k měření lano se třinácti uzly. Ve středověku pak staviteléi, kteří budovali katedrály, používali k měření stavebních materiálů "tyč".

S01E11

Byly jednou jedny… Hrací karty

15.6. 02:45, Minimax, 5 minut

Byly jednou jedny… Hrací karty

Byly jednou jedny… Hrací karty. Maestro se vydá objevit první hrací karty do Číny. Poté na cestě z jedné země do druhé zjišťuje, že všechny první hrací karty byly . Než se objevila litografie, která umožnila vyrábět stejné barvy a symboly. Musí uniknout hněvu náboženských cenzorů, výběrčích daní, i revolucionářů...

S01E12

Byly jednou jedny… Vidlička

15.6. 02:50, Minimax, 15 minut

Byly jednou jedny… Vidlička

Byly jednou jedny… Vidlička. Maestro má návštěvu a chybí mu vidlička. Vydá se tedy ztracenou vidličku hledat. Jenža ta se v průběhu věků neustále objevuje a zase mizí. A její použití se vyvíjí mnoha různými způsoby. Během svého putování nám Maestro ukáže, že existuje více než jeden způsob, jak jíst!

S01E13

Byla jednou jedna… Zubní kartáček

16.6. 02:40, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Zubní kartáček

Byla jednou jedna… Zubní kartáček. Maestro má opotřebovaný zubní kartáček. Vydává se tedy s námi na cestu za historií této tolik potřebné věci. Maestro se zmenší a ztratí se mezi štětičkami zubního kartáčku, než projde sérií mučících testů v továrně na zubní kartáčky!

S01E14

Byla jednou jedna… Fotoaparát

16.6. 02:45, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Fotoaparát

Byla jednou jedna… Fotoaparát. Maestro potřebuje obnovit průkazku do muzea. Ale zapomněl si vzít fotku. Hledá tedy fotografa. Začíná v Egyptě 11. století před n. l., kde se jeho tvář uvnitř camery obscury promítne vzhůru nohama. Ta patří patřící učenci jménem Alhazen. O osm století později se Maestro setkává se skutečnými průkopníky moderní fotografie.

S01E15

Byla jednou jedna… Džíny

16.6. 02:50, Minimax, 15 minut

Byla jednou jedna… Džíny

Byla jednou jedna… Džíny. Maestro řekne malé Psi, že její džíny nejsou jen takové obyčejné kalhoty. Všechno to začalo v Itálii v Janově, kde se tak jmenovala látka, která putovala po moři, aby se nakonec dostala až do USA. Zde se v roce 1873 začala používat na oděv. Při setkání s hippies, motorkáři nebo filmovými hvězdami Maestro ukazuje, jak se džíny staly symbolem svobody.

S01E21

Byla jednou jedna… Balzám na rty

15.6. 18:10, Minimax, 20 minut

Byla jednou jedna… Balzám na rty

Byla jednou jedna… Balzám na rty. Petr má velké rande s Psi... Má ale rozpraskané rty! Cestují ze salónů krásy ve starém Egyptě a Řecku do lékáren a továren v Americe 20. století. Maestro pomáhá Petrovi najít potřebný balzám na rty.

S01E22

Byla jednou jedna… Zrcadlo

15.6. 05:20, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Zrcadlo

Byla jednou jedna… Zrcadlo. Pierrette, cirkusový klaun, omylem rozbije zrcadlo, které používá při líčení. Nutně potřebuje jiné a Maestro chytře využije situace, aby jí vysvětlil, jak zrcadla fungují. Vezme ji na cestu do minulosti, kde sledují, že lidé vždycky chtěli vidět, jak vypadají.

S01E23

Byla jednou jedna… Platební karta

15.6. 05:25, Minimax, 10 minut

Byla jednou jedna… Platební karta

Byla jednou jedna… Platební karta. Maestro chce něco zaplatit na webové stránce, ale uvědomí si, že si nechal svou kartu u novinového stánku. Když se pro ni vrací, zastaví se na večeři v newyorské restauraci z 50. let, kde 200 privilegovaných návštěvníků může poprvé v historii platit kartou "Diners Club".

Dostupné za 11 minut
S01E24

Byla jednou jedna… Deštník

16.6. 05:20, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Deštník

Byla jednou jedna… Deštník. Maestra a Psi překvapí bouře. Bohužel nemají deštník. Maestro prosí Psi, aby ho našla. Zjistí, že první deštník se objevil v Číně před více než 3.000 lety. Do deště se příliš nehodí, ale sloužil jako ochrana před sluncem.

Dostupné za 16 minut
S01E25

Byla jednou jedna… Guma

16.6. 05:25, Minimax, 10 minut

Byla jednou jedna… Guma

Byla jednou jedna… Guma. Maestro se prochází po parku a narazí na malou Psi, která se snaží nakreslit manga hrdinu. Jenže gumu už použila tolikrát, že z ní zbyl jen malý kousíček! Maestro jí nabídne, že jí sežene novou. Využije situaci a vezme ji do středověku, kde objeví klášterní písaře, kteří používají škrabku k opravě chyb.

Dostupné za 1 den
S01E26

Byla jednou jedna… Medvídek

17.6. 05:20, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Medvídek

Byla jednou jedna… Medvídek. Maestro najde medvídka, kterého ztratilo v parku nějaké dítě. Využije toho k vyprávění o historii vzniku plyšového medvídka. To bylo založené na pozorování zvířat ve volné přírodě, která fascinovala malé i velké. Včetně "Teddyho" Roosevelta! Podle legendy se tak zrodila jedna z nejoblíbenějších hraček...

Dostupné za 1 den
S01E27

Byla jednou jedna… Magnet

17.6. 05:25, Minimax, 10 minut

Byla jednou jedna… Magnet

Byla jednou jedna… Magnet. Minus a Crusty ukradnou Psi klíče, ale omylem je upustí do kanálu! Není způsob, jak se k nim dostat, snad kromě silného magnetu... Maestro chce po Psi, aby jeden takový našla. Cestou jí vysvětlí, jak fungují.

Dostupné za 2 dny
S01E28

Byla jednou jedna… Lízátko

18.6. 05:20, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Lízátko

Byla jednou jedna… Lízátko. Maestro narazí na Psi a Petra, kteří si pochutnávají na lízátkách. Vezme je na cestu do džungle, kde uvidí, jak primáti pomocí klacků sbírají med ze včelích úlů a vyrábějí si z něj sladkou pochoutku podobnou našim moderním bonbonům! A pak je oba vezme na návštěvu k cukráři.

Dostupné za 2 dny
S01E29

Byla jednou jedna… Mýdlo

18.6. 05:25, Minimax, 10 minut

Byla jednou jedna… Mýdlo

Byla jednou jedna… Mýdlo. Maestro, který si rád vyrábí vlastní mýdlo, se vydává za zkušenými řemeslníky, aby zjistil, jak svůj recept vylepšit. Zjistí, že kromě kosmetického a hygienického přípravku, který všichni známe, se mýdlo používá také k čištění zvířecích kůží, léčbě kožních problémů a barvení vlasů...

Dostupné za 2 dny
S01E30

Byla jednou jedna… Satelit

18.6. 18:10, Minimax, 20 minut

Byla jednou jedna… Satelit

Byla jednou jedna… Satelit. Maestro nám předvede, jak jsou satelity přítomny všude kolem nás. A to prostřednictvím mnoha dalších různých věcí, jako je rádio, televize, počítač, nebo telefon... Pak uvidíme různé modely a jejich využití, od špionáže až po předpověď počasí... Maestro se neohroženě vydá do vesmíru a sveze se na satelitu na oběžné dráze.

Dostupné za 3 dny
S01E31

Byly jednou jedny… Náplast

19.6. 05:25, Minimax, 10 minut

Byly jednou jedny… Náplast

Byly jednou jedny… Náplast. Maestro se při loupání zeleniny řízne do prstu. Hledání obvazu ho zavede do starověkého Egypta, kde se řezné rány ošetřovaly masem, medem nebo se balily do gázy! Maestro zůstává skeptický, když pokračuje ve své cestě, kde se setkává se s Hippokratem a pak s napoleonským lékařem, který hledá lepší obvaz.

Dostupné za 3 dny
S01E32

Byly jednou jedny… Boty

19.6. 18:05, Minimax, 5 minut

Byly jednou jedny… Boty

Byly jednou jedny… Boty. Psi se prochází bosá u vody s botami v ruce. Minus a Crusty do ní vrazí a tenisky ji spadnou do řeky. Někdo by jim měl dát za vyučenou! Maestro zatáhne Minuse a Crustyho zpátky do minulosti, kde jim ukáže, jak užitečné jsou boty coby ochrana před horkem a chladem.

Dostupné za 3 dny
S01E33

Byla jednou jedna… Koš na odpadky

19.6. 18:10, Minimax, 20 minut

Byla jednou jedna… Koš na odpadky

Byla jednou jedna… Koš na odpadky. Maestro je ve své kuchyni, kde se kvůli stávce nahromadily pytle s odpadky. Je to dobrá příležitost ukázat, jak těžký by byl život bez odpadkového koše. Ve středověku nám Maestro předvede, jak vypadaly ulice poseté odpadky.

Dostupné za 4 dny
S01E34

Byla jednou jedna… Kytara

20.6. 18:00, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Kytara

Byla jednou jedna… Kytara. Maestro se snaží meditovat v parku, ale malý Minus a malý Crusty ho vyruší, když nacvičují písničku, kterou napsali pro školní představení... Malý Minus hraje tak hlasitě, že mu praskne struna na kytaře! Maestro jim nabídne, že je vezme do obchodu s hudebninami, aby si koupili novou...

Dostupné za 4 dny
S01E35

Byla jednou jedna… Brýle

20.6. 18:05, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Brýle

Byla jednou jedna… Brýle. Maestro nám ukazuje, že dobrý nebo špatný zrak byl někdy, už od pravěku, otázkou života a smrti. Vydává se hledat první pojednání o optice. Cesta ho zavede ze Západu na Východ, potká se s několika mnišskými písaři, kteří používají ke své práci čočky.

Dostupné za 4 dny
S01E36

Byla jednou jedna… Kuličkové pero

20.6. 18:10, Minimax, 20 minut

Byla jednou jedna… Kuličkové pero

Byla jednou jedna… Kuličkové pero. Maestro se ztratí kdesi ve starém Egyptě a rád by využil své cesty k tomu, aby poslal pohlednici své přítelkyni Pierrettě. Nemůže však ve svých vousech najít pero a Kleopatřin písař mu ho nehodlá půjčit!

S01E37

Byla jednou jedna… Plínka

9.6. 22:30, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Plínka

Byla jednou jedna… Plínka. Maestro je u Psi a Petra doma. Hraje si s jejich dítětem, když tu nastane okamžik vyměnit mu plenu! Maestro obdivuje vynalézavost moderní jednorázové pleny, která je tak praktická. Pak se ji rozhodne hodit do koše jako basketbalový míč. Ale netrefí se a pošle ji zpátky do pravěku!

S01E38

Byla jednou jedna… Mikrofon

9.6. 22:35, Minimax, 5 minut

Byla jednou jedna… Mikrofon

Byla jednou jedna… Mikrofon. Psi a Crusty se utkají v soutěž, kdo má lepší hlas. Crusty si uvědomí, že Psi musí vyhrát, a tak poškodí její mikrofon. Žádný problém! Maestro spěchá pro další. Maestra nalezneme v 19. století, kde objeví megafon, tedy předchůdce moderního mikrofonu.

S01E39

Byla jednou jedna… Tužka

9.6. 22:40, Minimax, 20 minut

Byla jednou jedna… Tužka

Byla jednou jedna… Tužka. Maestro chce nakreslit portrét Psi, ale ta nemá čas mu pózovat. Maestro nám ukáže fascinující příběh tužky v průběhu věků, od pravěku až po současnost. V každé době se setkává s jinou Psi. Ale stále nedokáže nakreslit její portrét. A tak se nakonec rozhodne udělat ho zpaměti...

Podobné tituly

Silly Sundays

O pořadu

česky, maďarsky

Byla jedna jedna…