Boj proti rakovině? Nevyužíváme prevenci (Češi nevyužívají prevenci, rakovina drží své pozice, ale je řada dobrých zpráv, jako léčba dětských nádorů, říká Šedo)
„V Česku máme několik screeningových programů, kontrolování znamének, kontroly na urologii a další. Naši lidé neradi využívají prevenci, ochota být sám sobě arbitrem, že sám o své zdraví pečuji, u nás není tak rozvinutá,“ říká Aleksi Šedo, biochemik, lékař a ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny, který sdružuje 11 výzkumných institucí v Česku a snaží se podpořit vědce, kteří bojují proti nádorovým onemocněním. „Naše biomedicína v rámci mezinárodního srovnání patří mezi velmi úspěšné vědy, jde na ní ale málo peněz,“ říká a dodává, že často musí bojovat s administrativou: „Neumíme zaměstnat na částečný úvazek člověka, který má hlavní úvazek na Harvardu. Já to prostě nechápu, boj s administrativní hydrou je nekončící, ale nesmí se vzdávat.“ Pořad vznikl v rámci mediálního partnerství s Národním ústavem pro výzkum rakoviny.
Více informacíO pořadu
„V Česku máme několik screeningových programů, kontrolování znamének, kontroly na urologii a další. Naši lidé neradi využívají prevenci, ochota být sám sobě arbitrem, že sám o své zdraví pečuji, u nás není tak rozvinutá,“ říká Aleksi Šedo, biochemik, lékař a ředitel Národního ústavu pro výzkum rakoviny, který sdružuje 11 výzkumných institucí v Česku a snaží se podpořit vědce, kteří bojují proti nádorovým onemocněním. „Naše biomedicína v rámci mezinárodního srovnání patří mezi velmi úspěšné vědy, jde na ní ale málo peněz,“ říká a dodává, že často musí bojovat s administrativou: „Neumíme zaměstnat na částečný úvazek člověka, který má hlavní úvazek na Harvardu. Já to prostě nechápu, boj s administrativní hydrou je nekončící, ale nesmí se vzdávat.“
Pořad vznikl v rámci mediálního partnerství s Národním ústavem pro výzkum rakoviny.