Obří ryby

Obří ryby

S06E01 - Episode 1

9.12. 14:38
Prima Zoom
69 minut
2015

Ekolog Zeb Hogan zachraňuje největší ryby na světě a vrací je zpět do jejich přirozeného prostředí. 1. Mongolský dravý tajmen (Mongolian Terror Trout) Přírodovědec Zeb Hogan se vydává do Mongolska hledat obří rybu, která se už jinde na světě víceméně nevyskytuje. Jedná se o lososovitou rybu hlavatku tajmen. Jeho tým má jen pár dní, než nastane zima a už to vypadá, že se Zebovi nepodaří najít opravdu velkého tajmena. Kromě toho také zpětně sledují tajmeny, které si označili již dřív a porovnávají získané údaje. Nakonec se jim na poslední chvíli podaří najít i opravdu velikého tajmena. 2. Obrovská trnucha thajská (Giant Stingray) Tentokrát Zeb Hogan vyráží do Thajska, aby zjistil co je pravdy na legendě o obřím rejnokovi – trnuše thajské – dorůstajícím až čtyř metrů. Opět ryby označuje, aby je potom mohl sledovat a porovnávat údaje o jejich pohybech. 3. Sladkovodní piloun (Sawfish) Zeb Hogan se vydává do Austrálie pomoct při ochraně kriticky ohroženého pilouna. Jako obvykle odchytává a čipuje ryby, aby je potom mohl sledovat a zaznamenávat údaje o jejich migraci a růstu. Cílem jako pokaždé je najít co největšího jedince. A to se mu povede i tentokrát až na poslední chvíli. 4. Bílý jeseter (Great White Sturgeon) V tomto dokumentu se Zeb vydává na vícero míst, aby zjistil, proč se velký bílý jeseter nedokáže množit sám bez pomoci člověka. A zjišťuje, že na vině jsou přehrady, které narušily přirozené životní prostředí jeseterů. Jeseteři sice dál produkují jikry a oplodí je, ale vzhledem k sedlině na dně řeky, kterou by jinak odnesl proud a ponechal tam štěrk a kameny, se nemají čeho zachytit a kam se schovat před predátory, takže ze všech nasazených a oplozených jiker za desítky let zůstala jediná mladá ryba. Proto musí člověk zakládat sádky a v nich množit tisíce mladých jeseterů ročně.(oficiální text distributora)

Více informací

Podobné tituly

Divoká Skandinávie

O pořadu

česky česky
2015

Ekolog Zeb Hogan zachraňuje největší ryby na světě a vrací je zpět do jejich přirozeného prostředí.

1. Mongolský dravý tajmen (Mongolian Terror Trout)

Přírodovědec Zeb Hogan se vydává do Mongolska hledat obří rybu, která se už jinde na světě víceméně nevyskytuje. Jedná se o lososovitou rybu hlavatku tajmen. Jeho tým má jen pár dní, než nastane zima a už to vypadá, že se Zebovi nepodaří najít opravdu velkého tajmena. Kromě toho také zpětně sledují tajmeny, které si označili již dřív a porovnávají získané údaje. Nakonec se jim na poslední chvíli podaří najít i opravdu velikého tajmena.

2. Obrovská trnucha thajská (Giant Stingray)

Tentokrát Zeb Hogan vyráží do Thajska, aby zjistil co je pravdy na legendě o obřím rejnokovi – trnuše thajské – dorůstajícím až čtyř metrů. Opět ryby označuje, aby je potom mohl sledovat a porovnávat údaje o jejich pohybech.

3. Sladkovodní piloun (Sawfish)

Zeb Hogan se vydává do Austrálie pomoct při ochraně kriticky ohroženého pilouna. Jako obvykle odchytává a čipuje ryby, aby je potom mohl sledovat a zaznamenávat údaje o jejich migraci a růstu. Cílem jako pokaždé je najít co největšího jedince. A to se mu povede i tentokrát až na poslední chvíli.

4. Bílý jeseter (Great White Sturgeon)

V tomto dokumentu se Zeb vydává na vícero míst, aby zjistil, proč se velký bílý jeseter nedokáže množit sám bez pomoci člověka. A zjišťuje, že na vině jsou přehrady, které narušily přirozené životní prostředí jeseterů. Jeseteři sice dál produkují jikry a oplodí je, ale vzhledem k sedlině na dně řeky, kterou by jinak odnesl proud a ponechal tam štěrk a kameny, se nemají čeho zachytit a kam se schovat před predátory, takže ze všech nasazených a oplozených jiker za desítky let zůstala jediná mladá ryba. Proto musí člověk zakládat sádky a v nich množit tisíce mladých jeseterů ročně.(oficiální text distributora)