Civilisations

Civilisations

S01E08 - The Cult of Progress

25.1. 07:10
Prima Zoom
75 minutes
2018
Velká Británie Documentary / Historic

Pokud je první film Davida Olusogy o Civilizacích o umění, které následovalo a odráželo časná setkání mezi různými kulturami, jeho druhý zkoumá uměleckou reakci na imperialismus v 19. století. David ukazuje rostoucí rozpolcenost, s jakou umělci reagovali na myšlenku pokroku, intelektuálního i vědeckého, která podpořila imperiální misi a následovala osvícenství a průmyslovou revoluci. (sator)

More information

Episodes

S01E09

The Vital Spark

1.2. 06:50, Prima Zoom, 69 minutes

The Vital Spark

Simon Schama začíná Civilizace s touto premisou – že právě v umění, hře tvůrčí představivosti, vyjadřuje lidstvo své nejzásadnější já – sílu prolomit tyranii fádnosti, každodenního života. Díky umění se život vyplatí žít a je velkým oknem do lidského potenciálu. A společnosti se stávají civilizovanými do té míry, že berou kulturu stejně vážně jako stíhání moci nebo hromadění bohatství. Ale ve století totální války a průmyslového zabíjení to bylo (a je) dost? (sator)

About show

Czech Czech
2018
Velká Británie Documentary / Historic

Umění otvírá lidem oči. Nutí nás myslet a zasahuje naše emoce. V průběhu historie zaznamenává vzestupy a pády říší, změny okolního světa, nové myšlenky, nápady i ideály ze všech koutů Země. Pomáhá nám unikat každodenní realitě a překonávat hranice smrtelnosti... Když se řekne renesance, každému se hned vybaví Itálie. Jenže to není jediná renesance, jakou svět poznal. Velké islámské říše zažily v 15. a 16. století vlastní kulturní rozkvět. K umělecké obrodě na Západě a Východě nedocházelo izolovaně. V Itálii si byli dobře vědomi toho, co se děje za mořem, a naopak. Jedna strana výrazně ovlivňovala druhou a snažila se ji překonat. Seriál nás zavede do papežského Říma, osmanského Istanbulu i mughalského Láhauru nebo indické Ágry. V Římě působil Michelangelo, který vyzdobil velkou kupoli baziliky svatého Petra. Ve stejnou dobu v Istanbulu vystavěl velký architekt Mimar Sinan světlem zalitou Sulejmanovu mešitu. Podívejte se, co spojuje umělecký Západ s Východem. Sledujte, v čem spolu soupeřily. A zjistěte, jak se na základě rozdílných tradic změnila role umělců ve společnosti během období, která následovala po renesanci.(TV Prima)

Cast

Liev Schreiber