The Simpsons

The Simpsons

S05E04 - Rosebud

23.1. 14:20
Prima COOL
30 minutes
1993
Cartoon / Comedy

Pan Burns, majitel springfieldské elektrárny, má narozeniny, na kterých mu zahraje i slavná skupina The Ramons. Ale pan Burns se neraduje, protože teskní – po svém medvídkovi z dětství. Ten se nakonec jako zázrakem opravdu najde – jenže patří Maggie Simpsonové...(Česká televize)

More information
S27E21

Simprovised

31.5. 13:29, Prima COOL, 29 minutes

Simprovised

Když se u Homera začne projevovat strach z vystupování na veřejnosti, rozhodne se vyléčit po svém a založí improvizační skupinu...(TV Prima)

S27E22

Orange Is the New Yellow

31.5. 13:58, Prima COOL, 29 minutes

Orange Is the New Yellow

Když Marge skončí za zanedbání péče ve vězení, netuší, jak moc si to tam oblíbí...(TV Prima)

Similar shows

NCIS: LA
H.I.M.Y.M

About show

Czech Czech
1993
Cartoon / Comedy

Set in Springfield, the average American town, the show focuses on the antics and everyday adventures of the Simpson family; Homer, Marge, Bart, Lisa and Maggie, as well as a virtual cast of thousands. Since the beginning, the series has been a pop culture icon, attracting hundreds of celebrities to guest star. The show has also made name for itself in its fearless satirical take on politics, media and American life in general.

Creators

Wesley Archer, John Swartzwelder

Cast

Dan Castellaneta, Hank Azaria, Nancy Cartwright, Yeardley Smith, Julie Kavner, Harry Shearer, Joey Ramone, Marky Ramone, Johnny Ramone, C.J. Ramone, Pamela Hayden