Kouzelný kopec

Kouzelný kopec

9.9. 20:15
ČT art
100 minut
Dokumentární
Přehrát

Barrandovský filmový zázrak, který byl po devět dekád synonymem české kinematografie, ale také odrazem doby, jež formovala jeho snímky, řemesla i osobnosti v často dramatických zápasech o filmovou tvorbu... Unikátní celovečerní dokumentární film režiséra Romana Vávry rozkrývá příběh devadesátileté historie Barrandovského filmového studia a současně ukazuje dobu a společensko-politické dění, které zásadně ovlivňovalo filmovou tvorbu. Od první klapky v roce 1933 se v Barrandovských studiích natočilo přes pět tisíc filmů. Sedm z nich získalo Oscara a dalších devět bylo na toto ocenění nominováno. Stavba filmového komplexu na kopci nad Vltavou zajistila plnohodnotný servis pro výrobu filmů i jejich postprodukci. V průběhu let přibývaly i jednotlivé variabilní ateliéry, jichž je dnes v provozu třináct. Kromě toho byly fenoménem také dílny, kde se tvořily veškeré stavby, dekorace, rekvizity, šily kostýmy. Některé z těchto filmařských profesí si dokonce na Barrandově sami vychovávali ve svých vlastních učilištích, kde se rodili mistři jednotlivých filmových oborů. Skrze svědectví vybraných tvůrců a herců nahlédneme barrandovský kinematografický zázrak, jeho snímky i umělecké osobnosti, které stály za vzestupem nejvýznamnějších filmových ateliérů u nás, jež se staly synonymem české kinematografie. (Česká televize)

Více informací
Nahrát

Podobné tituly

Kalvárie lidických letců
Veterinář z Yorkshiru
Zlatá lýra
Poslední Hitlerův útok
Ztracené poklady Egypta
Apokalypsa: Válka světů
Sanditon

O pořadu

česky, audio popis (AD) česky
Dokumentární

Barrandovský filmový zázrak, který byl po devět dekád synonymem české kinematografie, ale také odrazem doby, jež formovala jeho snímky, řemesla i osobnosti v často dramatických zápasech o filmovou tvorbu... Unikátní celovečerní dokumentární film režiséra Romana Vávry rozkrývá příběh devadesátileté historie Barrandovského filmového studia a současně ukazuje dobu a společensko-politické dění, které zásadně ovlivňovalo filmovou tvorbu. Od první klapky v roce 1933 se v Barrandovských studiích natočilo přes pět tisíc filmů. Sedm z nich získalo Oscara a dalších devět bylo na toto ocenění nominováno. Stavba filmového komplexu na kopci nad Vltavou zajistila plnohodnotný servis pro výrobu filmů i jejich postprodukci. V průběhu let přibývaly i jednotlivé variabilní ateliéry, jichž je dnes v provozu třináct. Kromě toho byly fenoménem také dílny, kde se tvořily veškeré stavby, dekorace, rekvizity, šily kostýmy. Některé z těchto filmařských profesí si dokonce na Barrandově sami vychovávali ve svých vlastních učilištích, kde se rodili mistři jednotlivých filmových oborů. Skrze svědectví vybraných tvůrců a herců nahlédneme barrandovský kinematografický zázrak, jeho snímky i umělecké osobnosti, které stály za vzestupem nejvýznamnějších filmových ateliérů u nás, jež se staly synonymem české kinematografie.


(Česká televize)

Tvůrci

Roman Vávra

Hrají

Hynek Bočan, Jiří Stivín, Karel Smyczek, Jaromír Hanzlík, Petr Forman, Vladimír Körner, Vít Olmer, Zdeněk Svěrák, Václav Marhoul, Jiří Brožek, Elmar Kloss, Jan Kuděla, Jaromír Kallista, Iva Janžurová, Jan Kačer, Ivan Šlapeta, Jaromír Šofr