Krásné živé památky

Krásné živé památky

S01E07 - Slezsko

25.8. 04:50
ČT1 SVČ
25 minút
2019
Česko Dokumentárny

Památky jsou pro českého výletníka zaručeným tahákem. Jsou místa, na která zavítají každý rok tisíce lidí. Každé z nich skrývá svoje tajemství. Příběhy dávné slávy, legendy, zkazky o loupežnících, princeznách, strašidlech nebo pohádkové pověsti o zázracích, láskách, odvaze a dobrodružství. Takový hrad Vikštejn na kopci nad řekou Moravicí ve Slezsku je ukázkový příkladem toho, co na svých výpravách hledáme. Zřícenina kdysi významného hradu má pozoruhodnou a hlavně příjemnou atmosféru. A jako na mnoha jiných podobných místech je tady cítit, že to tady má někdo rád, že si to tady hýčká a pečuje o tohle zajímavé místo. Dnešní výlet po Slezsku za krásnými živými památkami na východě Česka bude velmi pestrý. Kromě hradu Vikštejna se podíváme do Fulneku, nahlédneme do starobylého mlýna u řeky Odry a na východním okraji republiky s partou nadšenců zjistíme, jak se kdysi žilo v unikátní vojenské pevnosti zvané Šance.(Česká televize)

Viac informácií

Epizódy

Séria 1
S01E13

Střední Čechy

31.8. 04:50, ČT1, 25 minút

Střední Čechy

Dnešní výprava za krásnými živými památkami bude velmi zajímavá a objevná. S Miroslavem Vladykou se podíváme se do Radimi na nádherné panské sídlo s bohatou historií, zajímavým příběhem a ještě zajímavějším majitelem. V Kutné Hoře nahlédneme do soukromí rodiny, která se rozhodla zachránit vzácný městský dům. Památkáři říkají, že je to ukázková oprava památky, ve které se žije. Situaci, kdy se lidé rozhodnou si pořídit památku, opravit jí a žít v ní, považují památkáři za výjimečnou. Z památkově chráněných center měst lidé kvůli davům turistů spíše mizí. Dalším zastavením bude unikátní technická památka – větrný mlýn ve Vrátně u Mšena, na okraji Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Mlýn, který mnoho let chátral, je v magickém místě, z jeho horních oken je vidět Ralsko, Bezděz, Ještěd, Krkonoše. Nedaleko odtud je další unikátní technická památka – Parostrojní pivovar v Lobči u Mšena. V České republice je několik cenných památkově chráněných pivovarů, my jsme si vybrali právě tento, protože jeho současní majitelé podle památkářů velmi důsledně dbají na to, aby zachovali vše podstatné, co má smysl památkově chránit. (Česká televize)

S01E14

U rakouských hranic

1.9. 04:50, ČT1, 25 minút

U rakouských hranic

Při dnešní výpravě za krásnými živými památkami u rakouských hranic s Miroslavem Vladykou ochutnáme mnoho pozoruhodných míst. Na dohled pod hradem Landštejnem navštívíme zámek Dobrohoř. Projdeme se krásnými renesančními Slavonicemi. Podíváme se, jak funguje unikátní vodní pila. Dozvíme se, kde je možné najít takzvanou malou Hlubokou. V přírodním parku pojmenovaném Terčino údolí zavítáme na tvrz Cuknštejn a nakonec se podíváme na zříceninu hradu Pořešín nad údolím řeky Malše. A na Slavonicku se také vypravíme do okolních lesů po stopách muže, který dal jméno všem drsným pobudům, zlodějům, zkrátka drsným chlapíkům – prostě grázlům. V 19. století tady operovala parta, kterou vedl legendární loupežník Johann Geogr Grasel známý na začátku 19. století také jako Jan Jiří Grasel, tedy Grázl. Ano, po tomhle člověku, který skončil na šibenici, se dodnes říkává tomu, kdo páchá něco, co by slušný člověk neměl. (Česká televize)

S01E15

Karlovarský kraj

2.9. 04:50, ČT1, 25 minút

Karlovarský kraj

V nádherné krajině Karlovarského kraje se dá užít sousta výletních a objevitelských dobrodružství. Zjistíme třeba, jak se objevuje dávná a vlastně zaniklá historie v Doupovských horách. Dozvíme se, jak se zachraňuje historická vysoká pec. A od hradního pána si necháme vysvětlit, jak se z nenápadné zříceniny znovu stává monumentální hrad. Začneme v Lipové u Chebu, kde najdeme ojediněle zachovaný typický hrázděný statek chebského typu, navíc precizně zrekonstruovaný. Statek je součástí souboru několika dalších historických památek a společně tvoří vesnickou památkovou rezervaci Doubrava. Jedná se nejucelenější soubor hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. stol. Chebské statky mají bohatě zdobené štíty a patří mezi nejkrásnější hrázděné stavby v Čechách. Nejstarší dům, tzv. Rustlerův statek pochází z roku 1751 a je upravený na soukromé muzeum. Ve skanzenu je možné si udělat představu o tom, jak se v minulosti na statku žilo a jak fungovalo hospodářství. (Česká televize)

S01E16

Na Šumavě a v podhůří

3.9. 04:45, ČT1, 30 minút

Na Šumavě a v podhůří

Výpravu za dnešními krásnými živými památkami zahájí Miroslav Vladyka na Vítkově hrádku. Je to údajně nejvýš položený hrad v České republice a výhledy jsou odtud opravdu dechberoucí. „Tahle krása pode mnou, to je Lipno, Šumava a Blanský les. Za krásnými živými památkami se dnes vypravíme právě do tohoto kraje. Ze Šumavy se vydáme dál po proudu Vltavy, a už teď vám můžu slíbit, že bude na co koukat,“ říká Mirek Vladyka a má pravdu. V Drslavicích na Prachaticku si společně s ním prohlédneme středověkou tvrz, kterou její majitel dává už řadu let dohromady – a daří se mu to náramně. V Blanském lese se podíváme do Holubova, kde ožil vodní mlýn. Díky preciznímu přístupu pana domácího je to opravdový skvost. A na soutoku Lužnice s Vltavou navštívíme zámek Mitrowitz, který majitelé pořídili zcela zničený po povodních. Dnes byste to rozhodně nepoznali. (Česká televize)

Podobné tituly

Rekordy živočíšnej ríše
V karavanu po Česku
Serengeti

O programe

česky česky
2019
Česko Dokumentárny

Příběhy památek, krajiny i lidí, kteří něčemu, co kdysi bylo krásné, dali znovu křídla... V České republice se nachází více než čtyřicet tisíc nemovitých památek. Mnohé z nich desítky let chátraly, mnohé jsou stále ve špatném technickém stavu. Tisíce z těchto památek se ale podařilo zachránit a vrátit jim, buď zcela, nebo alespoň z části, jejich původní krásu, význam a smysl. Každá taková úspěšná rekonstrukce v sobě ukrývá svůj příběh. Za těmito památkami a lidmi, kteří si ji hýčkají ve svém srdci, se vypravíme s Miroslavem Vladykou. Vždy se bude jednat o památky, které ožily díky pomoci konkrétních lidí bez pomoci úřadů nebo státu.(Česká televize)

Tvorcovia

P. Všelichová

Hrajú

Miroslav Vladyka