Život je pes

Život je pes

S01E01 - Hledá se pes

11.6. 00:35
ČT1 SM
45 minut
2015
Dokumentární

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodicích psů, jejich trenérů i majitelů. Seznamujeme se se studentkou Klárou, která nedávno oslepla a jako řešení v její obtížné životní situaci se nabízí získat coby pomocníka vodicího psa. Prochází tedy pohovorem ve sdružení Helppes, které se zaměřuje na výcvik asistenčních a vodicích psů pro postižené. Současně poznáváme také malou Barunku, která je na vozíku a svého psa již má. Jejím cílem je ale vyhrát republikové Mistrovství ve výkonu asistenčních a vodících psů, na které se začíná připravovat. Svého psa má také Jirka, vozíčkář, který se pro změnu realizuje v týmu hendikepovaných, kteří právě postoupili na Mistrovství Evropy vozíčkářů v rugby. Chce se svými spoluhráči uspět, a tak ho čeká několik měsíců tvrdých tréninků.(Česká televize)

Více informací

Epizody

Řada 1
S01E02

Messie

13.6. 01:30, ČT1, 45 minut

Messie

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodících psů, jejich trenérů i majitelů. Organizaci Helppes se podařilo získat psa pro Kláru. Nejprve ale bude muset Messie projít několikaměsíčním testováním a výcvikem, stejně jako bude muset absolvovat své slepecké zkoušky také Klára, než se vůbec pokusí dát se psem dohromady. Poznáváme také vitální důchodkyni Marii a její rodinu. Spolu s manželem jsou hluchoslepí, ale dokázali si svůj život i se psem zorganizovat tak, že umí své partnerské soužití naplnit. Navíc má Marie i se svým psem stejný cíl jako malá Bára, chce uspět na republikovém Mistrovství ve výkonu asistenčních a vodících psů. Seznamujeme se dál s rodinou Báry, starostlivou maminkou i živým mladším bratrem Adamem. Vozíčkář Jirka zahájil svědomitou přípravu na rugbyový šampionát vozíčkářů v Belgii. A zatímco v Helppes probíhají první testy Messiho, chystá se Klára se svou sestrou na návštěvu hudebního festivalu Colours of Ostrava.(Česká televize)

S01E03

Máme psa

14.6. 00:50, ČT1, 45 minut

Máme psa

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodicích psů, jejich trenérů i majitelů. Klára je na kontrole zraku, její stav je sice stabilizovaný, ale naděje na zlepšení se zatím nerýsuje. Z organizace Helppes dostává informaci, že pro ni mají psa, jehož testy dopadly dobře, takže může začít výcvik. Pro Kláru to znamená rovněž novou výzvu, musí se naučit na umělém psím trenažéru pohybovat se se psem po městě. Skrze Jirku poznáváme jeho blízké i zaměstnání a hlavně na sportovním zápase zjišťujeme, že ragby kvadruplegiků je docela brutální sport. Vrcholí příprava jeho týmu na mistrovství Evropy v Belgii. Se svým psem trénuje také Bára, zároveň se chce naučit plavat. Klára se v centru Helppes poprvé setkává s Messim. Najdou k sobě vztah?(Česká televize)

S01E04

Trénink

15.6. 02:00, ČT1, 55 minut

Trénink

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodicích psů, jejich trenérů i majitelů. Vedoucí centra Helppes – Zuzana vysvětluje, co všechno obnáší výcvik vodicích a asistenčních psů, co vše musí čtyřnozí parťáci zvládnout, aby mohli pomáhat hendikepovaným lidem. Práci se zvířaty pro tuto organizaci obětovala prakticky celý svůj život. Báru sledujeme ve škole i během zimních příprav se psem na mistrovství. Barunka, Marie, Jirka i Klára se se svými rodinami potkávají na vánoční besídce v centru Helppes. Bára si užívá zimy i přesto, že je na vozíku, jezdí s mámou a bráchou dokonce lyžovat. S jarem přichází i vytoužené republikové Mistrovství ve výkonu asistenčních a vodících psů. Bára i Marie se svými psy ve svých kategoriích nakonec zazáří. Messie zatím na svou šanci ještě musí čekat, ale jeho trénink se již blíží k závěru.(Česká televize)

S01E05

Messie se vrací

16.6. 01:20, ČT1, 45 minut

Messie se vrací

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodicích psů, jejich trenérů i majitelů. Cvičitelka Messiho z centra Helppes přijíždí poprvé za Klárou do Ostravy. Začíná poslední fáze tréninku psa v Klářině domácím prostředí. Klára poprvé trénuje chůzi ve městě s Messim. Úspěchem na mistrovství ale pro Marii její životní touhy zdaleka nekončí. Vyráží na výlet za svou přítelkyní Evou na statek a posléze s partou přátel jde hrát slepecký bowling a plánuje už další aktivity. Jirka se svými spoluhráči odjíždí na Mistrovství Evropy kvadruplegiků do Belgie. Na mezinárodním turnaji v Antverpách poznávají, jak silná je konkurence zahraničních týmů. Kláru i psa Messiho čekají závěrečné zkoušky. Jak oba dopadnou?(Česká televize)

S01E06

Nový domov

17.6. 01:30, ČT1, 45 minut

Nový domov

Dokumentární seriál z prostředí asistenčních a vodicích psů, jejich trenérů i majitelů. Klára se nečekaně rozhodla Messiho vrátit zpátky do centra Helppes. Naštěstí se podařilo rychle najít nového klienta, který služby asistenčního psa bude potřebovat. Jirka už je zpátky z mistrovství Evropy v Belgii a spolu s přítelkyní vyráží na víkend. Mají spoustu dalších životních plánů. Marie je se svou fenou u zvěrolékaře. Je stará a přestává žrát. Co nevidět bude muset Marie znovu v centru Helppes zažádat o nového psa. Bára si spokojeně užívá doma s rodinou a plánuje už další akce se svým psem. Pro Messiho nastává den psí promoce. Snad se konečně dočká svého prvního majitele a bude mu moci už sám pomáhat.(Česká televize)

Podobné tituly

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky

O pořadu

česky česky
2015
Dokumentární

Čtyřnozí hrdinové, kteří dokáží neskutečné věci. Prošli tvrdým výcvikem a teď mohou pomáhat. Díky nim si jejich majitelé realizují vlastní sny a cíle. Dokumentární seriál o asistenčních a vodicích psech, jejich trenérech i majitelích.Hlavní dějová linka sleduje rok života vodícího psa – retrívra Messiho – od štěněte, po dobu speciálního výcviku, kterým prochází, až do chvíle, kdy bude nabídnut novému majiteli. Současně vyprávíme příběh budoucí majitelky Messiho – čerstvě nevidomé dívky Kláry. Vzhledem ke svému teprve nedávnému postižení musí Klára nejprve sama zvládnout základní orientaci v prostoru a běžné každodenní úkony, aby vůbec mohla s vodícím psem doma fungovat. Oba hlavní hrdiny sledujeme i v prvních chvílích jejich vzájemného sžívání se.(Česká televize)

Tvůrci

Jiří Fedurco, Michaela Sabo