The Last Butterfly

The Last Butterfly

21.3. 20:00
CS Film
120 minutes
1990
Czechoslovakia / Velká Británie / France Drama / War

Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena. V mezinárodním obsazení vytvořil Milan Kňažko další postavu v uniformě (po Zániku samoty Berhof), tentokrát se však jednalo o muže z "druhé strany", důstojníka SS. Slavného francouzského mima chtějí nacisté přimět, aby pohostinsky vystoupil v terezínském ghettu. Když umělec zjistí, že jeho produkce se má stát součástí cynické kamufláže, uspořádané pro důvěřivou komisi Červeného kříže, rozhodne se vyslovit pravdu o skutečných poměrech v Terezínu vládnoucích. Režisér Karel Kachyňa, jenž tento přece jen staromilsky, ba místy až sterilně pojednaný snímek natáčel v mezinárodní koprodukci (a hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner.(oficiální text distributora)

More information

Similar shows

M*A*S*H
Dostih
SEAL Team
Staré pověsti české
Kohout plaší smrt

About show

Czech
1990
Czechoslovakia / Velká Británie / France Drama / War

Paříž, druhá světová válka. Francouzský mim Antoine Moreau je zatčen gestapem. Jeho milenka spolupracovala s protinacistickým odbojem, čehož chtějí jednotky SS využít k tomu, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže vzepřít nechutné objednávce a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena. V mezinárodním obsazení vytvořil Milan Kňažko další postavu v uniformě (po Zániku samoty Berhof), tentokrát se však jednalo o muže z "druhé strany", důstojníka SS.
Slavného francouzského mima chtějí nacisté přimět, aby pohostinsky vystoupil v terezínském ghettu. Když umělec zjistí, že jeho produkce se má stát součástí cynické kamufláže, uspořádané pro důvěřivou komisi Červeného kříže, rozhodne se vyslovit pravdu o skutečných poměrech v Terezínu vládnoucích. Režisér Karel Kachyňa, jenž tento přece jen staromilsky, ba místy až sterilně pojednaný snímek natáčel v mezinárodní koprodukci (a hlavní roli ztělesnil Tom Courtenay), se pokusil vylíčit sílu svědomí: ani nátlak a hrozby nepřimějí čestného umělce, ale se zpronevěřil svým zásadám. Pantomimické kreace vedl Boris Hybner.(oficiální text distributora)

Creators

Milan Svoboda, K. Kachyňa, Ota Hofman, Alex North

Cast

Jiří Lír, P. Bobek, Josef Laufer, Milan Kňažko, Rudolf Pellar, Otto Ševčík, H. Hegerová, J. Molavcová, Vlastimil Zavřel, P. Zedníček, M. Dejdar, Michaela Maurerová, Linda Kallistová Jablonská, L. Kopřiva, Vít Pešina, Jaroslav Tomsa, J. Dulava, O. Vlach, Michal Pešek, Viktorie Knotková, Karel Greif, Michal Herz, Jana Robenková, Vladimír Hrabánek, Viktor Vrabec, J. Kemr, Jindřich Narenta, Milan Šimáček, M. Skalka, Hana Talpová, Jaroslav Someš, Václav Štekl, Drahomíra Fialková, František Husák, Jan Nemejovský, Daniela Vacková, Václav Jakoubek, Oscar Gottlieb, Jana Viščaková, Daniel Margolius, Hugo Kaminský, Petr Jákl st., Brigitte Fossey, Freddie Jones, Dana Špilauer Verzichová, Ondřej Ernyei, Miloslav Horáček, Tom Courtenay, Viktor Vrábek, Ingrid Held